Dějiny Austrálie

zpět na výběr knih
Obálka

Stuart Macintyre
Antonín Hradilek

Kniha líčí dějiny kontinentu, který byl Evropany osídlen jako zcela poslední. Historie Austrálie samozřejmě sahá mnohem dál než na konec 18. století, kdy byla její část prohlášena za britskou kolonii Nový Jižní Wales.

Autor popisuje jak britské osídlení kontinentu, tak i postupnou proměnu původní britské trestanecké kolonie v hospodářsky prosperující stát svobodomyslných obyvatel a zahrnuje až konec nultých let nového tisíciletí. Mapuje tedy i dobu, kdy byl nalézán vztah k domorodým obyvatelům země, jejichž bohatá ústní, tradice zakořeněná v mytické době Snění, po tisíciletí spoluutváří osobitost australského kontinentu.

Počet stran: 272

Vazba: vázaná

Ilustrace: černobílé fotografie

Formát: 165x210

ISBN: 978-80-7422-221-1

Datum vydání: 28. března 2013

 


Objednávka


Tištěná kniha

O dotisk lze požádat . Již požádalo: 73

E-kniha (formáty ePub a Kindle, bez DRM)

není k dispozici

Audiokniha

není k dispozici


Hodnocení


Průměr
1
Ohodnotit jako ve škole
Jak hodnotili ostatní
1
 
0 krát
2
 
0 krát
3
 
0 krát
4
 
0 krát
5
 
0 krát
Celkem hodnotilo

0 lidí

 


Komentář k hodnocení


Přidávat komentáře ke knize je možné .

 


Komentáře od našich uživatelů


PK23. července 2016

Hodnocení: 1

Ve známé a oblíbené ediční řadě „Dějiny států“ z produkce NLN již vyšly desítky titulů. Syntézy z této řady jsou velmi populární, a proto je řada prací po vyprodání nákladu pravidelně dotiskována. Podobně tomu bylo i s prvním vydáním českého překladu souhrnných Dějin Austrálie, jejichž autorem byl australský profesor historie Geoffrey Blainey. Po dvou letech vyšel dotisk, který byl posléze rovněž rozebrán. Jelikož původní Blaineyho Dějiny Austrálie byly napsány již v roce 1994, rozhodlo se české nakladatelství tuto práci dále nedotiskovat a namísto toho vydat nový český překlad nejnovější jednosvazkové syntézy dějin Austrálie, jejímž autorem je o generaci mladší australský ...

Ve známé a oblíbené ediční řadě „Dějiny států“ z produkce NLN již vyšly desítky titulů. Syntézy z této řady jsou velmi populární, a proto je řada prací po vyprodání nákladu pravidelně dotiskována. Podobně tomu bylo i s prvním vydáním českého překladu souhrnných Dějin Austrálie, jejichž autorem byl australský profesor historie Geoffrey Blainey. Po dvou letech vyšel dotisk, který byl posléze rovněž rozebrán. Jelikož původní Blaineyho Dějiny Austrálie byly napsány již v roce 1994, rozhodlo se české nakladatelství tuto práci dále nedotiskovat a namísto toho vydat nový český překlad nejnovější jednosvazkové syntézy dějin Austrálie, jejímž autorem je o generaci mladší australský historik Stuart Macintyre. Český překlad této práce z pera Antonína Hradilka vyšel na konci března 2013. [...] Pokud bychom měli srovnat Blaineyho i Macintyrovu syntézu, na prvním místě je třeba podotknout, že Blaineyho práce má narativnější charakter, zatímco Macintyrova je spíše analytická. Blaineyho dějiny jsou přehlednější a strukturovanější, rozdělené na tři části, které tvoří 17 kapitol, přičemž dvě kratší tematické kapitoly mají charakter exkurzů. Kupříkladu devátá kapitola nese název „Rostoucí sláva sportovních hrdinů“ a zabývá se fenoménem sportu v australských dějinách. Sportem, kulturou, uměním a dalšími oblastmi společenského života se ve své syntéze zabývá i Macintyre, nicméně striktně respektuje chronologické pojetí, některé kapitoly (zejména australské soudobé dějiny – autorova současnost) jsou poměrně hutné a prospělo by jim členění na dílčí podkapitoly či tematické okruhy.
Oba české překlady jsou podle zvyklostí ediční řady Dějiny států doplněny rozsáhlými rejstříky a dodatky, mezi nimiž čtenář najde chronologický přehled hlavních událostí, soupis literatury, seznamy federálních ministerských předsedů a generálních guvernérů. Macintyrova práce pak obsahuje také závěrečný přehled zdrojů citací, který velmi dobře supluje poznámkový aparát... Podroběnjii viz
KREISINGER, Pavel: Nová syntéza dějin Austrálie v českém překladu. Macintyre, Stuart: Dějiny Austrálie. In: Historica Olomucensia 46, 2014, s. 307–314.

 


Vyšlo v médiích


 


Dále doporučujeme